• ZENNA
  • Kütüphane
  • Makaleler
  • Türk Halkı Sürücüsüz (Otonom) Arabalara Nasıl Bakıyor?

Türk Halkı Sürücüsüz (Otonom) Arabalara Nasıl Bakıyor?

Dünya genelinde henüz test aşamasında olan sürücüsüz (otonom) arabaların üretim süreci her geçen gün yeni gelişmeleri de yanında getiriyor. Geçtiğimiz hafta Apple CEO’su Tim Cook’un otonom sistemler ve sürücüsüz arabalar üzerine çalışmalar yaptıklarını açıklamasından sonra bu alanda yatırım yapan şirket sayısı 10’un üzerine çıktı. Şuan hali hazırda Tesla, Ford, Volvo, BMW gibi otomobil şirketlerine ek olarak Intel, Google, Apple ve UBER gibi teknoloji şirketlerinin de bu alanda ciddi çalışmalar yaptığını görebiliyoruz.

ZENNA’da Türkiye dijital halk geneli ile Mayıs 2017 tarihinde 1.251 kişiyle online olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmada sürücüsüz (otonom) arabaları mercek altına aldık. Türkiye’de her 3 kişiden ikisi sürücüsüz (otonom) arabaları duyduğunu belirtirken özellikle erkeklerin, araç sahiplerinin ve 18-35 yaş grubunun bu alanda daha fazla bilgi sahibi olduğu görülüyor.

Konuyla ilgili genel algıyı sorguladığımızda Türkiye’de her 2 kişiden birinin sürücüsüz (otonom) arabalara olumlu baktığı görülürken, geri kalan kesimin kararsız kaldığını söyleyebiliyoruz. Bu durum aslında yeni ve alışkın olmadığımız teknolojilere karşı gösterilen ilk direnç olarak yorumlanabilir. Henüz bu arabaların tam anlamıyla güvenilirliğini kanıtlamadığını ve yollarda boy gösterecek düzeyde gelişmediğini düşünürsek Türk halkının konuya olan temkinli yaklaşımını da anlamlandırabiliriz.

Sürücüsüz (otonom) arabaların hayatımıza getireceği en büyük artı kuşkusuz yaşanacak kazaların azalması. TUİK verilerine göre Türkiye’de her sene 1 milyonun üzerinde trafik kazası medyana gelirken her 10 kazadan dokuzu sürücü hatalarından kaynaklanıyor. ZENNA’nın gerçekleştirdiği araştırmayı incelediğimizde, Türkiye halkının da en çok bu alana vurgu yaptığını görüyoruz. Sürücüsüz (otonom) arabaların hayatımıza katacağını düşündüğümüz olumlu etkileri sıralarken ilk 2 sırada “trafikte kavga eden insan sayısı azalacak (%64)” ve “daha az trafik kazası olacak (%56)” ifadeleri yer alıyor. Her 5 kişiden biri ise risk unsurunun azalmasına paralel olarak sigorta fiyatlarının düşeceğini umuyor.

Peki, sürücüsüz (otonom) arabaların dâhil olduğu bir kazadan kim sorumlu olmalı? Bu konu şuan çok dillendirilmese de sigorta şirketlerinin önümüzdeki dönemde üzerinde durması gereken önemli bir konu olacak. Şuana kadar sadece Volvo, kendi araçlarında yaşanacak bir kazanın sorumluluğunu üstlendiğini belirtirken diğer kurumlar temkinli yaklaşmayı tercih ediyor. Türk araç sahiplerine göre bu konuda ana sorumluluk otomobil şirketinde olmalı. Yapılan çalışmada her 4 kişiden üçü sürücüsüz (otonom) arabaların dâhil olacağı bir kazada, sorumlu kişinin «otomobil şirketleri» olduğunu düşünürken, arabanın sürücü koltuğunda oturan kullanıcının sorumlu olduğunu düşünenlerin oranı sadece %20!

Dünyada yapılan tartışmalarda konuyla ilgili henüz net bir tablo ortaya çıkmazken, gerek regülatörler gerekse otomobil şirketleri ve sigorta şirketlerinin bu konudaki çalışmaları devam ediyor.

Yıl sonuna kadar ABD’nin belirli eyaletlerinde yollara çıkması planlanan sürücüsüz (otonom) arabaları Türkiye’de de en kısa sürede yollarda görmek dileğiyle!

 Araştırma sonuçlarına ulaşmak için tıklayınız

Zafer Natan

ZENNA Kurumsal Marka Yönetim Araştırmaları ve Danışmanlığı

Etiketler: araştırma, dijital, sürücüsüz araba,