İş dünyasının en beğenilen şirketleri açıklandı

Capital Dergisi, 20 yıldır gerçekleştirdiği "İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri" araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırma, iş dünyasının en beğenilen 20 şirketi ile sektörlerinin en beğenilen ilk 3 şirketini ortaya koyuyor. İş dünyasının büyük ilgi ve katılım gösterdiği araştırmada zirvenin sahibi bu yıl da Koç Holding oldu

Devamını Oku

İş dünyanın en beğenilen şirketleri açıklandı, zirve Koç Holding'in

Capital Dergisi, 38 sektörün en beğenilen şirklerinin belirlendiği “İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Eylül-Kasım 2020 tarihleri arasında online (CAWI) anket tekniği uygulanarak gerçekleştirilen "İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri" araştırmasına farklı sektörlerden 600’ün üzerinde şirketi temsilen bin 470 yönetici katıldı.

Devamını Oku

Beğeni liginde büyük hareket

 

Capital 19 yıldır gerçekleştirdiği “İş Dünyasının En Beğendiği Şirketler” araştırmasıyla başta itibar, güven ve toplum için yarattığı değer olmak üzere birçok alanda en başarılı şirketleri ortaya koyuyor. Tarafsız araştırmacılık kurallarıyla titiz bir şekilde hazırlanan çalışma, iş dünyasının bugünkü en değerli şirketlerine ayna tutarken gelecekte yükselişe geçecek şirketlere dair de önemli değerlendirmeler içeriyor. İş dünyasının büyük ilgi ve katılım gösterdiği araştırmada zirvenin sahibi bu yıl da değişmedi.

Devamını Oku

Neden İtibar Yönetimi?

Bugün tüm dünyada marka değeri hesaplamalarında itibar yönetimi performansı, hesaplamanın en az %50’sini etkilemektedir ve dolayısıyla şirketler tarafından bir araştırma yaptırılıp, ertesi gün gündemden düşemeyecek kadar önemli hale gelmiştir.

Bu gerçeklere rağmen bir yandan itibar yönetiminin sadece kriz dönemlerinde hatırlandığına pek çok şirketin yaşadıklarını izleyerek şahit olmaya da devam etmekteyiz.

Devamını Oku

Hoş Geldin İletişim

“Hem iş dünyası yöneticileri hem de halk için en öncelikli yönetim alanı iletişim”
Git gide sayısı artmaya başlayan markalara yönelik kamuoyu tepkileri, sosyal linçler dolayısıyla dijital krizler, markaların yaşam alanlarını önemli ölçüde daraltmaya başladı. Gün geçmiyor ki bir marka krizi haberi ile daha uyanmayalım.

Devamını Oku

Dijital Krizler ve İtibar

“Keşke zamanında ilgilenseydim İTİBARIM”
İkinci dünyamız, dijitale gözlerimizi açmayla birlikte“keşke” kelimeside anlamını yitirmeye başladı. Dijital dünya o kadar hızlı ve zaman zaman acımasız sonuçlar yaşatıyor ki yaptığımız tek bir hata, söylediğimiz bir cümle linç edilmeye kadar varabiliyor ve yok olmamıza neden olabiliyor. Tam bu noktada artık hata yapma hakkımız yok demek ki diyecekken aslında dijital dünyanın acımasız değil farklı bir kültür olduğu gerçeği ve uygulaması zor olan isteğiyle karşılaşıyoruz. İtibarın alt tanımları olan,  ŞEFFAF OLMAK ve SÖYLENENLE YAPILANIN UYUMLU OLMASI”.

Devamını Oku